تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 اسفند 1401 - 15:11
224 بازدید
کد خبر : 208169

هوشمندسازی باید اولویت اول کار شهرداری باشد

هوشمندسازی باید اولویت اول کار شهرداری باشد

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های فارس گفت: با توجه به ماهیت سازمان در خدمت‌رسانی به شهرداری‌های سراسر استان، هوشمندسازی پارکینگ‌ها، میادین و مراکز عرضه میوه و تره‌بار در دستور کار این مجموعه قرار گرفته است. سیدعلی سید نصیری با اشاره به چگونگی فعالیت و عملکرد این سازمان افزود: متاسفانه تاکنون در سازمان همیاری شهرداری‌های کشور موضوعی

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های فارس گفت: با توجه به ماهیت سازمان در خدمت‌رسانی به شهرداری‌های سراسر استان، هوشمندسازی پارکینگ‌ها، میادین و مراکز عرضه میوه و تره‌بار در دستور کار این مجموعه قرار گرفته است.

 هوشمندسازی باید اولویت اول کار شهرداری باشد

سیدعلی سید نصیری با اشاره به چگونگی فعالیت و عملکرد این سازمان افزود: متاسفانه تاکنون در سازمان همیاری شهرداری‌های کشور موضوعی به نام چارت سازمانی مصوب و دقیق وجود نداشته، بر این اساس در حال پیگیری و تصویب یک چارت مشخص و کاربردی هستیم و به‌زودی این چارت به جهت پیگیری بیشتر به وزارت کشور برای تصویب ارسال خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد که این چارت مورد استفاده دیگر سازمان‌های همیاری در سایر استان‌ها به عنوان یک الگوی نمونه قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های فارس عنوان کرد: سازمان همیاری شهرداری‌های استان براساس اساسنامه خود وظیفه توانمندسازی و خودکفایی شهرداری‌های استان در حوزه‌های مختلف عمرانی، فناوری، اجتماعی و فرهنگی را برعهده دارد.

این مقام مسئول به اقدامات حوزه عمرانی سازمان همیاری شهرداری‌های استان اشاره کرد و افزود: در این حوزه سازمان با انعقاد یک قرارداد عملیات احداث یک بیمارستان و یک آسایشگاه را از هفته آینده آغاز خواهد کرد که قریب به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار این پروژه عمرانی است.

وی همچنین از ساخت ساختمان تجاری اداری زند که اولین ساختمان به روش تاپ‌دان در شیراز است، خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این ساختمان با اعتبار نزدیک به ۱۵۰میلیارد تومان آغاز خواهد شد.

سید نصیری عنوان کرد: در حوزه فناوری همچنین در شش حوزه کاری مذاکرات اولیه با شهرداری انجام شده است که یکی از مهم‌ترین آنها هوشمندسازی پارکینگ‌ها و به‌ویژه هوشمندسازی میادین میوه و تره‌بار و بازارچه‌ها است و با توجه به اینکه در قیمت‌گذاری شیوه‌های سنتی و با نرخ متفاوت اعلام می‌شود، هوشمندسازی در این حوزه در دستور کار قرار گرفت؛ چراکه این موضوع معضلی است که در سراسر کشور با آن مواجه‌ایم.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه شهرداری در حال پرداخت بیشترین هزینه حمل‌ونقل و بار بوده، نیاز است هوشمندسازی اولویت اول کار شهرداری باشد.

نصیری همچنین اضافه‌ کرد: با توجه به اینکه از تعداد ۱۲۰ شهرداری استان فارس، ۸۴ شهرداری سهامدار سازمان بوده و سازمان موظف به کمک‌رسانی در برخی امور ازجمله تأمین نیرو است، در حال حاضر ۱۳۰۰ نفر نیروی انسانی در شهرداری‌های استان در حال انجام وظیفه هستند که این جذب برای بیش از ۶۰ درصد شهرداری‌ها به تعداد ۴هزار نفر  خواهد رسید.

وی ابراز کرد: بخشی از هزینه‌های سازمان همیاری شهرداری در سراسر استان در حوزه عمرانی صرف می‌شود که در این راستا سازمان، اجرای آسفالت پلیمری را در دستور کار قرار داد و با بسیاری از شهرستان‌های استان به جهت استفاده از این نوع آسفالت در معابر شهری اقدام به انعقاد قرارداد کرده است.

رئیس سازمان همیاری شهرداری‌های استان فارس، ادامه داد: شهرداری رسالت سنگینی برعهده دارد و معتقدم این نهاد حتی در سفره مردم نسبت به دولت بیشتر دخیل است؛ چراکه حتی در جذب بودجه هم شهرداری‌ها جذب اعتبارات بیشتری نسبت به برخی دستگاه‌های اجرایی داشته و از نظر مالی نیز در جایگاه بالاتری قرار دارد.

نصیری اضافه کرد: می‌توان گفت که در حوزه خدمات‌رسانی هم شهرداری با ارائه بیش از ۳۵۹ خدمت در صدر خدمات‌رسانی قرار دارد و این نهاد به تنهایی بیش از ظرفیت وزارتخانه‌هایی همچون بهداشت و درمان و یا دستگاه‌های خدمات‌رسانی همچون نیروی انتظامی در حال خدمت‌رسانی به مردم است.

حوزه اجتماعی دیگر موضوع مورد اشاره رئیس سازمان همیاری شهرداری‌های استان فارس بود و در این خصوص ابراز داشت: در تلاشیم در این حوزه دفاتری در محل دانشگاه علمی کاربردی به جهت حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و حمایت از نخبگان برای اولین‌بار در سطح استان راه‌اندازی شود که با شناسایی مشکلات در حوزه شهری، ایده و نظرات خود در جهت رفع موانع را ارائه کنند.

نصیری همچنین از افتتاح یک مؤسسه حقوقی تخصصی برای کارمندان و نهاد شهرداری برای اولین‌بار در سطح کشور خبر داد.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های  فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مرکز آموزش علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری‌های فارس نیز تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رشته‌های مختلف اقدام به جذب دانشجو می‌کند،

وی ابراز داشت: به‌عنوان نمونه علاقه‌مندان به رشته‌های حسابداری امور مالی، حقوق، حقوق ثبتی، دستیاری حقوق دستگاه‌های اجرایی، حقوق کارگزاری خدمات عمومی، مدیریت امور اداری، امداد و نجات شهری، معماری گرایش معماری داخلی و معماری شهری، بازرگانی- خدمات مشاوره املاک، فناوری اطلاعات- خدمات الکترونیک شهر، شهرسازی، عمران گرایش‌های حمل‌ونقل شهری، سازه‌های مترو، شبکه و تصفیه‌خانه آب و همچنین شبکه و تصفیه‌خانه فاضلاب در مقطع کاردانی این مرکز  ثبت‌نام کنند.

سید نصیری در ادامه به رشته‌های مقطع کارشناسی این مرکز نیز اشاره و خاطرنشان کرد: حسابداری و امور مالی، مدیریت دفتری، مدیریت امور اداری و منابع انسانی، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق معماری و شهرسازی، معماری گرایش طراحی محیط داخلی و طراحی بیرونی؛ شهرسازی، عمران- ساختمان‌سازی، مدیریت و فرماندهی عملیات در حریق و حوادث و همچنین حفاظت و پیشگیری از حریق و حوادث رشته‌های مقطع کارشناسی این مرکز می‌باشند.

وی در ادامه به ویژگی‌های مرکز آموزش علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری‌های فارس نیز اشاره کرد و افزود: پذیرش بدون کنکور و بدون گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی، تقسیط شهریه دانشجویی، کارآفرینی و اشتغالزایی، ارائه مدرک قابل ترجمه، پرداخت شهریه مناسب نسبت به سایر دانشگاه‌ها، برخورداری از اساتید مجرب و برگزاری کلاس در بعدازظهر به منظور رفاه حال شاغلان ازجمله ویژگی‌هایی است که در این مرکز وجود دارد.

سید نصیری در پاسخ به اینکه علاقه‌مندان به ثبت‌نام در این مرکز از چه طریقی می‌توانند اقدام کنند؟ گفت: مرکز علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری‌های فارس به آدرس شهرک گلستان، بلوار غدیر شمالی، خیابان گلسرخ، کوچه گلناز قرار دارد. علاقه‌مندان همچنین می‌توانند از طریق شماره تلفن‌های ۰۷۱۳۶۲۱۹۹۸۱ الی ۴ و ۰۹۳۰۵۱۵۹۰۲۹ و ۰۹۹۲۷۳۷۶۹۳۹ از کارشناسان این مرکز مشاوره بگیرند.

به گفته وی، سایت مرکز نیز به آدرس shsuast.ir در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

منبع: ایلنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.